64060d797c9f15d23e737ee4-a2YCquXB0ZwJAY2ZPRhyLiawm2FxcegrPMZe65dVR8cuPCmLf5
top of page

Kavos balas arba Kaip kava tampa rūšine

Pirmą kartą rūšinės kavos terminas buvo panaudotas 1974-aisiais Arbatos ir kavos prekybos žurnale. Jis buvo skirtas apibūdinti aukščiausios kokybės pupeles, užaugintas specifiniuose mikroklimatuose. Šiandien rūšinės kavos statusui gauti atliekamas specialus vertinimas. Rūšinė kava – tik ta, kurią profesionalai įvertina 80-čia ar daugiau balų iš 100. Ši skalė sukurta Rūšinės kavos asociacijos (Specialty Coffee Assiciation, SCA), o pupelės vertinamos tik sertifikuotų kavos ragautojų (Q graders).


Rūšinės kavos mekomis yra laikomos Kenija, Etiopija ir Kolumbija, tačiau jas sparčiai vejasi Indija, Japonija ir kitos kavos augintojos. Siekiant užauginti kavos pupeles, priskirtinas rūšinei klasei, jos yra auginamos tik specifiniais metų laikais, geroje dirvoje ir tinkamai nurenkamos (renkamos tik prisirpusios kavos uogos), taip pat yra užtikrinamas kavos atsekamumas (žinoma, tiksliai iš kokio ūkio ji atkeliavo), kavos pupelės kruopščiai prižiūrimos visų paruošimo etapų metu.

Siekiant įvertinti, ar kava gali būti priskirta rūšinei, ji vertinama dviem aspektais: žalių pupelių kokybė vertinama vizualiai, o kavos skonio ir aromato savybės – ją ragaujant. Vizuali kavos patikra atliekama paimant 350g pupelių ir skaičiuojant, kiek iš jų yra defektuotos. Defektai būna pirminiai (pvz., juodos ar sudžiūvusios pupelės) ir antriniai (pvz., sulaužytos pupelės), o kava laikoma rūšine tuo atveju, jei joje nėra nei vieno pirminio defekto ir mažiau nei penki antriniai defektai.


Ragavimui kava ruošiama ją suskrudinus ir sumalus, paprasčiausiai užpilant karštu vandeniu. Vertinami tokie atributai kaip kvapas/aromatas, skonis ir poskonis, rūgštumas ir sadumas, kūnas, balansas, vientisumas, švarumas bei skonio defektai. Taip pat įvertinamas ir bendras kavos skonis. Jam balas suteikiamas už bendrą kavos patirtį, malonumą.


Galutinis balas susumuojamas iš visų atskirų įvertinimų. Už defektus balai minusuojami iš bendro įvertinimo. Taikoma tokia bendrojo vertinimo skalė:

  • 90-100 – Išskirtinė – Rūšinė

  • 85-89.99 – Puiki – Rūšinė

  • 80-84.99 – Labai gera – Rūšinė

  • < 80.0 – Žemiau rūšinės kokybės – Ne rūšinė


Geras kavos įvertinimas yra didelis įpareigojimas kavos skrudintojams. Pupelėms atkeliavus, praleidžiame daug laiko profiliuodami kavą, išbandydami įvairius skrudinimo metodus ir ją ragaudami, kol randame tą vienintelį receptą, kuriuo skrudinta kava atsiskleidžia jūsų puodelyje visu savo grožiu.


Kad naujienas gautumėte pirmieji, kviečiu jas prenumeruoti: savo el.pašto adresą galite užregistruoti puslapio apačioje.

Comentários


bottom of page