64060d797c9f15d23e737ee4-a2YCquXB0ZwJAY2ZPRhyLiawm2FxcegrPMZe65dVR8cuPCmLf5
top of page

Kad kavos puodelis niekada nenuviltų: 6 pagrindinės taisyklės

Įberiu porą šaukštelių kavos, užpilu karštu vandeniu, įsiberiu cukraus, pamaišau ir geriu. Ko dar gali reikėti?


Taip dar nelabai seniai mąsčiau ir aš – kol nepabandžiau kitaip.


„Devil is in the detail“ [velnias skypi detalėse], kaip mėgsta sakyti anglakalbiai. Kad kava būtų geriausio įmanomo skonio, svarbu, kiek ir kokios kavos, kaip ir kada užpilsime kokiu vandeniu ir kokia proporcija.


Jūsų akistatoje – 6 pagrindinės kavos gurmano gyvenimo tiesos.1. Atsverkite tinkamą kavos kiekį puodeliui


Turbūt kiekvienam yra tekę bent kartą stipriai nusivilti nusipirkus naujos kavos: per silpna, per karti, per rūgšti, ar kokia kitokia „per ...“. Lengvas būdas pagerinti padėtį – pakoreguoti kavos tirščių kiekį puodelyje. Tai nepadarys to „nevykusio“ puodelio tobulu, tačiau bus pirmas žingsnis link kokybiškesnio gėrimo.


Neretas mūsų kavos į puodelį deda „iš akies“. Žinome, kiek šaukštelių reikia įdėti, kad išgautume gerą skonį. Bet tas pats šaukštelis toli gražu nesutalpins tiek pat naujai įsigytos kavos, kiek talpino senosios. Kavos sveria skirtingai, nes skiriasi jų tankumas. Yra du būdai, kaip su tuo susitvarkyti: arba eiti bandymų keliu, kol atrasite, kiek tiksliai naujosios kavos šaukštelių dėti, arba naudoti svarstykles.


Keletas greitų patarimų, į ką atkreipti dėmesį, įsigijus naują kavą:

 • Jeigu įsigijote kavos, maltos stambiau nei įprastai, jos į puodelį dėkite daugiau. Jeigu įsigijote smulkiau nei įprasta maltos kavos – užteks mažesnio kiekio tam pačiam stiprumui išgauti.

 • Jeigu kava šviesaus ar vidutinio skrudinimo, ji dažnu atveju bus sunkesnė, tankesnė (t.y. tas pats šaukštelis talpins jos daugiau). Bet tuo pačiu jos gėrimas bus vandeningesnis už tamsiau skrudintos kavos puodelį. Nerekomenduojame bandyti iš jos „išlaužti“ stipresnio gėrimo į puodelį dedant 6 šaukštelius kavos – taip išryškinsite rūgštumą ir nebejausite tai kavai unikalaus skonių balanso. Jeigu nepataikėte su pirkiniu ir jis neatitinka jūsų poreikių, pasidalinkite šia informacija su kavos gamintoju. Visuomet mielai padėsime atrasti jums tinkamiausią variantą, o jei tokio tuo metu neturėsime – irgi prisipažinsime 😊

 • Plikymui siūlomas standartinis kavos tirščių kiekis – 7.5g. Jį užpilti reiktų 150ml karšto vandens. Tai puikus atspirties taškas, net jei tokia proporcija jums ne visiškai tiks.


Jeigu kavą ruošiate kitais būdais nei plikymas, naudoti tinkamą kavos kiekį puodeliui dar svarbiau. Patikimam, atkartojamam gėrimo skoniui išgauti kavos ir vandens proporcija yra kritiška ir čia negalime patarti nieko geriau nei įsigyti mažas svarstykles.2. Kavą malkite prieš pat ruošiant


Perkame maltą kavą, kad sutaupytume laiko, tačiau prarandame didelę dalį kavos skonio. Malta kava turi daug daugiau paviršiau ploto, per kurį nuolat lauk veržiasi jos gerosios savybės. Po poros mėnesių nuo kavos malimo nebesuprasite, už ką mokėjote, nes joje nebus likę jokio išskirtinumo.


Daugiau apie kavoje vykstančius senėjimo procesus skaitykite čia: https://www.gday.lt/post/kaip-laikyti-sviezia-kava


Nors malimui sugaišite kelias papildomas minutes, jos atsipirks su kaupu. Visi natūralūs poskoniai, užrakinti pupelėje, liks jūsų puodelyje, nes nebus spėję išgaruoti. Svarbu kavą užpilti vandeniu per 30min nuo jos sumalimo, nes būtent per tiek laiko maltos kavos aromatai išsigaruoja, jei kava palikta nesandariai.


Daugiau argumentų už šį rytinį sportą rasite čia: https://www.gday.lt/post/kodel-verta-kava-malti-namie


Žinoma, malant kavą patiems, jums svarbu žinoti, kaip tą daryti tinkamai. Paruošiau jums infografiką su visa aktualiausia informacija. Palikite komentarą, jei nerandate savo pamėgto kavos ruošimo būdo ir įtrauksiu jį į sąrašą. Atsiminkite:

 • Per smulkus malimas = karti kava

 • Per stambus malimas = silpna, vandeninga kava

Patarimais, kaip išsirinkti kavos malūną, pasidalinsime jau netrukus.3. Nustatykite tinkamą vandens temperatūrą


Užpilate kavą verdančiu vandeniu? Vadinasi, geriate kartesnį gėrimą nei turėtumėte.


Kavą reiktų užpilti maždaug 95 laipsnių vandeniu. Jei jūsų virdulys vandens temperatūros nerodo, o atskiro virtuvinio termometro taip pat neturite, paprasčiausiai palaukite, kol vanduo po užvirimo nustos burbuliuoti. Tai indikacija, kad jis pakankamai atvėso ir yra tinkamos temperatūros kavai užpilti.


Labai atvėsinti vandens irgi neverta. Užpilta 85 laipsnių ar vėsesniu vandeniu ji neatskeis visų savo geriausių skonio savybių ir bus vandeninga.4. Naudokite skanų vandenį


Vanduo sudaro 99% jūsų kavos gėrimo, todėl natūralu, kad nuo jo skonio ir kitų savybių priklauso labai daug. Skirtingu vandeniu užpilta ta pati kava vieną kartą gali būti saldi, kitą – karti, o trečią – tiesiog beskonė.


Tik neskubėkite pirkti vandens distiliavimo aparato! Distiliuotas vanduo kavai taip pat blogai kaip ir persotintas geležies ar chloro. Distiliuotame vandenyje pritrūks mineralų, kurie padėtų iš kavos „ištraukti“ skonį suteikiančias medžiagas, todėl kava, kaip ir pats distiliuotas vanduo, bus beskonė.


Kavai subalansuotas vanduo turėtų turėti apie 150 ppm (dalių milijonui) mineralų kiekį. To pasiekti galite įsirengę namuose vandens filtrą, arba į distiliuotą vandenį dėdami mineralų kapsules.5. Laikykite kavą sandariai, tamsioje ir vėsioje vietoje


Nepriklausomai nuo to, ar kavą malate patys ar tokią jau įsigyjate, ją laikykite:

 1. Sandariai. Kitaip tariant, šiukštu nepalikite kavos inde be dangčio, neuždarytame ar orui pralaidžiame pakelyje. Prieš uždarant pakelį išspauskite iš jo perteklinį orą. Kava, kontaktuodama su oru, oksiduojasi, dėl ko jūsų gėrimas įgaus nemalonaus kartumo.

 2. Vėsioje vietoje. Kitaip tariant, nelaikykite kavos virš radiatoriaus, bet ir nedėkite jos į šaldytuvą! Taip išvengsite išdžiūvimo ir kondensato, kuris gadina kavą. Be to, šaldytuve palaikyta kava tikrai prisigers kvapų nuo šalia laikomų produktų. Na, nebent norite dešra kvepiančios kavos – tada kodėlgi ne! 😊

 3. Be tiesioginių saulės spindulių. Kitaip tariant, neperšviečiamame inde arba spintelėje.

Daugiau apie tai, kaip tinkamai laikyti šviežią kavą, skaitykite čia: https://www.gday.lt/post/kaip-laikyti-sviezia-kava6. Naudokite kokybišką ir šviežią kavą


Jei jau laikotės visų penkių viršuje išvardintų taisyklių, būtų nuodėmė sugaišti tiek laiko ir energijos ir nepajusti skirtumo puodelyje. Kaip užtikrinti, kad pajusite? Atsiminkime svarbiausią jūsų puodelio ingredientą! Tik cukrus jums padės, jei į puodelį bersite nekokybišką kavą.


Daugiau apie tai, kaip atpažinti kokybišką kavą, skaitykite čia: https://www.gday.lt/post/kodel-rinktis-rusine-kava


Jeigu gamintojas neatskleidžia tikslios kavos kilmės, tikslios skrudinimo datos – tai jau milžiniški pavojaus signalai, kad jūsų puodelyje atsidurs nekokybiška, sena kava.

Tokioje kavoje tikrai nerasite tų skonių, dėl kurių būtų verta pačiam ją malti, investuoti į vandens filtrą ar laukti, kol vanduo nustos kunkuliuoti po užvirimo. Joje paprasčiausiai nėra unikalumo, kurį reiktų išsaugoti.


Kavos nekokybė dažnai maskuojama skrudinant ją itin tamsiai, iš anksto sumalant, kad negalėtumėte matyti vizualių kavos pupelių defektų. Būtent dėl to joje ir nepajausite nieko daugiau nei tiesiog karčią tirštą kavą. Kurią veikiausiai gardinsite cukrumi ar užsikąsite kuo nors saldžiu.


Lietuvoje pastaraisiais metais kavos kultūra stipriai šovė į viršų, todėl kokybiškos kavos įsigyti darosi vis lengviau. Prieš pirkdami kavą įsitikinkite, kad gamintojas gali atsakyti jums bent jau į tokius klausimus:

 • Iš kokios šalies atkeliavo kava?

 • Iš kurio ūkio ar regiono?

 • Kada kava skrudinta?

Bonus klausimai, padėsiantys užtikrinti, kad perkate kokybišką kavą, ir parodyti, kad jūsų aplink pirštą lengvai neapvyniosi:

 • Ar kava yra rūšinė (specialty)?

 • Koks kavos balas?

Apie rūšinę kavą kviečiu skaityti čia: https://www.gday.lt/post/kodel-rinktis-rusine-kava

Apie kavos balus daugiau sužinosite čia: https://www.gday.lt/post/kavosbalasApie tai, kokios informacijos reiktų ieškoti ant kavos pakelio, supažindinsiu jus kiek vėliau.
Kad naujienas gautumėte pirmieji, kviečiu jas prenumeruoti: savo el.pašto adresą galite užregistruoti puslapio apačioje.

Comentários


bottom of page